Ujmowanie przedmiotów cz. 15

Przedmioty odtworzone charakteryzuje więc — w odróżnieniu od przedmiotów imaginatywnych — iż są one ujęte przez nas jako realne składniki przestrzenno-czasowego świata, w którym niegdyś istniały lub jeszcze istnieją i w którym my żyjemy, przy czym obojętną jest rzeczą, czy ujęcia te są obiektywne i słuszne. Wystarczy zresztą, byśmy umiejscowiły przedmioty odtworzone jako rzeczywiście istniejące gdzieś w przestrzeni rzeczywistej i kiedyś w czasie rzeczywistym, nie jest zaś rzeczą konieczną dokładne określenie miejsca i czasu. Przedmiot odtworzony ujmować mogę również oglądając fotografię, odtwarzającą widok na morze, choć nie wiem, jakie to morze.

Przedmioty imaginatywne należy odróżnić starannie nie tylko od odtworzonych, lecz też od odtwarzających. Przedmiotem odtwarzającym jest aktor, płótno pokryte pigmentem, ekran wraz z pokrywającymi go fontannami, figura z marmuru itp. Gdy oglądam 10 fotografii znanej mi osoby, leży przede mną 10 przedmiotów odtwarzających, przy ich pomocy zaś ujmować mogę 10 przedmiotów imaginatywnych, lecz tylko jeden przedmiot odtworzony.

Również przy odbiorze słuchowisk radiowych nastawieni jesteśmy na świat imaginatywny. Słysząc głos dzwonka telefonicznego, nie sądzimy, że ktoś dzwoni w naszym rzeczywistym świecie, słuchając rozmowy ludzkiej nie mamy poczucia podsłuchiwania mówiących „na serio“ ludzi.

Comments

 1. Reklama:

  To Cię zaciekawi:

  zestaw wkrętaków izolowanych
  fototapety do kuchni zmywalne
  frezowanie cnc śląsk
  frezowanie komina
  frezowanie pianek
  frezy do frezarek do paznokci
  frezy do frezarki kosmetycznej
  frezy do pedicure
  frezy kosmetyczne
  Fronty meblowe